Vážení přátelé a fanoušci hudební alternativy obzvlášť, dnes vám jistě uděláme radost, jelikož očekávané splitko "UR" liberecké post-metalové veličiny DROM a pražských alternative post-rockových veteránů Tengri je oficiálně venku! Objednávejte na MetalGate e-shop!

Desetileté přátelství zpečetěno společným albem. Experimentátoři Drom a Tengri vydali splitko na červeném vinylu

UR. Pod tímto krátkým názvem se nachází společné album kapel Drom a Tengri, které vyšlo koncem května na vinylu a v digitální formě u pražského vydavatelství MetalGate. Nabízí pět delších skladeb, které spojuje chuť k experimentování, důraz na atmosféru a posouvání vlastních hranic. Pro fanoušky alternativního pojetí tvrdé rockové muziky se jistě jedná o jednu z nejočekávanějších tuzemských událostí letošního jara.

Liberečtí Drom, kteří patří k čelním představitelům českého post-metalu, se ve svých skladbách zabývají mezilidskými vztahy. Je to vlastně takový nástřel k další dlouhohrající desce. Splitko je pro nás příležitost si toto téma vyzkoušet,“ říká kytarista a zpěvák Charlie. Dodává, že celkový koncept UR je skrytý, nevytváří dohromady ucelený příběh. „Je abstraktní, trochu metafyzický. Jako zrození.“

Jak je u Drom zvykem, nestojí na místě, vyvíjí se, byť se žádné stylové kotrmelce samozřejmě nekonají. „Myslím, že už jenom tím, že člověk žije, se neustále někam posouvá. Nezměnili jsme styl, nehrajeme najednou powerviolence, ale nové prvky se pomalu snažíme vsouvat téměř na každou naši nahrávku. Otázka zní, jestli je posluchač dostatečně soustředěný na to, aby ten vývoj dokázal vnímat. Doba je rychlá a naše skladby dlouhé. A tohle není hudba k rychlé konzumaci,“ přemítá Charlie.

Zatímco Drom využili splitko pro ochutnávku aktuální tvorby, Tengri sáhli po dvou starších skladbách. „Poprvé jsme ale použili vokály,“ říká basák Martin. „Nahrávka je také debutem pro bubeníka Danila v našich řadách.“

Tengri, hrající atmosférický post-rock, staví svou muziku především na prožitku ze společného hraní. „Máme ho i jako ventil pro emoce, ať už jsou jakékoliv. Skládání je vlastně jen jejich zhudebnění,“ popisuje Martin.


O hudebních kvalitách "UR" se můžete přesvědčit na našem YouTube kanálu, kde jsme pro vás jako obvykle připravili stream celé desky.


Album vychází jako gatefold, jehož součástí je booklet vytištěný na průhledném červeném papíře. Červená a transparentní je i samotná deska.

Dále není od věci zmínit, že pokud byste majestátní kompozice z "UR" chtěli slyšet i naživo, máte hned dvě příležitosti: jednak 12.6. v Brně, a jednak 17.6. v Praze

Tisková zpráva | MetalGate e-shop CZ / SK

Digital: Spotify | Amazon Music | Deezer | Supraphonline