Vážení přátelé, když máme dnes ty Čarodějnice, není nic vhodnějšího než se ponořit do historie jedné z nejzásadnějších black metalových kapel, jmenovitě helénských titánů ROTTING CHRIST, a to prostřednictvím jejich oficiální biografie Non Serviam: The Story Of Rotting Christ, jejíž česká verze vychází právě dnes, a to hned ve dvou edicích! Objednávejte na MetalGate e-shop!

Vážení přátelé, je to tu! 30. duben byl vždy magickým datem a my jsme si jej záměrně vybrali, abychom využili čarodějnou sílu tohoto dne. Ptáte se, k jakému účelu? Přece abychom do světa vypustili české vydání první oficiální biografie řecký black metalové legendy ROTTING CHRIST. Přivítejte tedy spolu s námi Non Serviam!

Jistě si vzpomínáte, že naše minulé povídání o této publikaci jsme pojali jako historický exkurz, v němž jsme nastínili evoluci celého tohoto projektu. Nyní je proto načase, povědět si něco víc o celkovém pojetí knihy, takže s chutí do toho.

Předně je třeba říct, že Dayal Patterson, hlavní autor, sepsal toto dílo čtenářsky velmi atraktivně. Drtivá většina obsahu Non Serviam má totiž formu výpovědí muzikantů, kteří jsou nebo byli v různé míře spojeni s ROTTING CHRIST. Tento rozhovorový formát je veden velmi přímočaře, takže vás bez většího problému přenese v prostoru a čase kamsi do bouřlivého období 80. let na ještě bouřlivější předměstí Atén, kde budete sledovat příběh několika mladíků, kteří hledají svou vlastní cestu k sebevyjádření a seberealizaci. Tu nakonec najdou v prostředí extrémní muziky, jež se v té době rovněž teprve formuje, a je podobně nespoutaná jako bratři Tolisové a jejich tehdejší souputníci. Extrémní hudba chlapce doslova pohltí, a tak se z divokého prostředí nebezpečných čtvrtí, do nichž se vypraví jen ti největší vyvrhelové a případně též kordony policejních těžkooděnců, vydávají vstříc mnohým dobrodružstvím. V době, kdy je jejich krédo „hlavně hrát co možná nejvíc extrémně“, si přitom ani jeden z nich neuvědomuje, že muzika bude jejich cestou na příští tři dekády; že je bude živit; že vyvinou svůj styl z jednoduchého grindcoru do sofistikovaného extrémního metalu; a že se stanou jednou z nejdůležitějších black metalových formací světa a patrně tou nejzásadnější řeckou metalovou kapelou vůbec.

O tom všem vám přitom budou vyprávět ti nejpovolanější. V prvé řadě to je samozřejmě lídr ROTTING CHRIST (a zároveň spoluautor knihy), Sakis Tolis, a dále také jeho mladší bratr Themis. Kromě této základní stavební dvojice však dostávají prostor i další členové sestavy, ať už bývalý nebo současní, jmenovitě tedy např. Jim Mutilator, Morbid nebo George Emmanuel. Krom toho Dayal Patterson oslovil i hudebníky z dalších extrémně metalových formací (namátkou uveďme Mayhem, Moonspell, Septicflesh, Behemoth nebo Cradle of Filth), aby poskytli své komentáře na stěžejní díla ROTTING CHRIST. Sám Patterson pak do děje vstupuje především pouze za účelem uvedení čtenáře do obecného kontextu a rámce dění, aby následně nechal hovořit hlavní aktéry. Zvolená forma tak knize dodává výborný spád a vysokou čtivost, takže když na to přijde, lze ji bez problému přečíst na jeden zátah.

Celý text samozřejmě doprovází bohatý obrazový materiál, dokumentujících dobovou atmosféru různých etap kapelní historie, přičemž často se jedná o raritní archivní materiál, který nebyl nikdy předtím zveřejněn.

A pokud by vám tři sta stran nabitých tímto šťavnatým materiálem přece jen nestačilo, pak se můžete potěšit speciální limitovanou edicí Non Serviam, která nabízí knihu v pevné vazbě, tričko vytvořené speciálně pro tuto edici, nášivku, trsátko a samolepku. A to už je tedy opravdu bomba!

Minule jsme vám také slíbili nějakou tu historku z překladu, takže závěrem ji máte mít. Navštívila nás totiž učebnicová noční můra všech, kterým záleží na jejich datech, tedy modrá obrazovka smrti den po dokončení překladu, z níž se posléze vyklubal zničený harddisk. Poslední záloha samozřejmě neaktuální, takže mezi mrákotami nezbývá než se modlit za úspěšnou záchranu dat. Ta se naštěstí povedla, takže úspěšné realizaci už nestálo nic v cestě.

Tisková zpráva | MetalGate e-shop speciální edice / standardní edice