Vážení přátelé, je tady třetí díl našeho zpravodajství stran chystané české verze knihy Non Serviam: The Official Story Of Rotting Christ. Vzhledem k tomu, že jsme se minule věnovali obsahové stránce tohoto díla, není od věci se pro úplnost seznámit blíže i se samotnými autory, a právě tomu věnujeme dnešní díl.

Jak jste jistě zaregistrovali, "Non Serviam: oficiální historie Rotting Christ" má autory dva, a to jednak anglického spisovatele a hudebního novináře Dayala Pattersona, a jednak pro toto téma osobu nejpovolanější, Sakise Tolise, zakladatele a frontmana ROTTING CHRIST. O každém z nich jsme připravili krátký biografický medailonek


Jedna z největších black metalových ikon současnosti. Athanasios „Sakis“ Tolis je neobyčejně nadaný muzikant, skladatel a charismatický frontman, ale také kapelník, manažer, Řek s velkým národním cítěním a velice cílevědomý člověk. A v současné době také literární autor, mapující spolu s Dayalem Pattersonem historii své neméně ikonické kapely Rotting Christ.

Sakis se narodil 29. 6. 1972 v Aténách, kde prožil celé dětství a léta dospívání. Rodina Tolisových žila typickým životem nedobře situovaných obyvatel chudého aténského předměstí Nea Ionia a o hudbu se nijak zvlášť nezajímali. Pro Sakise ale hudba představovala možnost úniku z každodennosti a již v deseti letech poslouchal rockové kapely. O několik let později se u kamaráda, kterému bratr, žijící v USA poslal kazety, seznámil s tvorbou Iron Maiden a Motörhead.  Sakise tato hudba nadchla, jelikož perfektně ladila s pocity rebelie v rámci jeho dospívání. Nejenže tedy začal shánět nahrávky dalších metalových kapel, ale též kytaru (byť v životě dosud na nic nehrál), rozhodnut dělat také vlastní hudbu.

Sakis, jeho bratr Themis a Dimitris Patsouris (řečný jim Multilator) byli parta od raného dětství.  Chodili spolu hrát kopanou, na koncerty a stýkali se s podobně smýšlející mládeží. Jednou se dostali do zkušebny, kde zkoušeli místní muzikanti a ihned věděli, že to také musí zkusit. Ve třech tak založili kapelu s názvem Black Church, kterou ale záhy přejmenovali na Rotting Christ.

Zcela pohlceni touto zábavou. zkoušeli každý den, zvolna rostli a sbírali zkušenosti. Brzy vydali první demo, pak první album (grindové), pak další a další (už black metalová), a značka Rotting Chris začala na světové extrémně metalové scéně něco znamenat. Pořídili si vlastní studio, kde nahrávali jak oni, tak i jejich přátelé, včetně těch zahraničních. Časem v kapele angažovali klávesistu Morbida.

A potom přišel zlom.  Nejprve odešel Morbid a po vydání alba „Triarchy Of The Lost Lovers“ také Jim Multilator. Hudbou se nešlo uživit. Themise trápily deprese a Sakis zbyl v kapele sám. Rok pracoval s otcem na stavbě, aby vydělal nějaké peníze.

Poprvé tak Sakis převzal veškerou odpovědnost za Rotting Christt a neúnavně pracoval na tom, aby se kapela udržela naživu při permanentní absenci Jima Mutilatora a dočasné absenci Themise. Pryč bylo ono bezstarostné nadšení za raných let a místo něj přišla stále se zvětšující míra odpovědnosti a tlaku, která kapelu už neopustila.

Ze Sakise postupně stával naprostý profesionál a čím jeho cíle mířily stále výš, tím stoupala také úroveň a popularita Rotting Christ. Do kapely se vrátil Themis a oba bratři se dnes skvěle podporují. Sestavou mimo to prošla řada muzikantů, kteří ji vždy obohatili. Rovněž se jim povedlo zakotvit u silného labelu Season Of Mist. Rotting Christ jsou dnes na vrcholu a Sakis dokázal, že pro splnění svých snů je třeba ledacos obětovat, ale pokud se člověk věnuje svému poslání opravdu na 100%, svého cíle dosáhne. 


Člověk zcela pohlcený metalovou hudbou, i když má rád i punk a rock. Také jej velice baví zkoumat, zaznamenávat a dokumentovat. Extrémní hudbu poslouchá od svých 13ti let.

Jen co v roce 2000 dokončil střední školu, založil hudební žurnál Crypt, ovšem spíše než publicistika ho v té době zajímalo fotografování. Začal tedy fotografovat pro časopis Terrorizer, což mu umožnilo seznámit se a diskutovat s celou řadou kapel. Chtěl znát názory muzikantů na otázky, které jej zajímaly. Výsledky takovýchto rozprav následně shrnul do prvního čísla, které dopadlo úspěšně, a tak vznikl jeho vlastní zin. 

Po roce fotografování pro Terrorizer a vydávání zinu Crypt byla Dayalovi nabídnuta seriózní práce jako stálého spolupracovníka, díky čemuž začal pro Terrorizer také psát. Od roku 2005 se pak jeho články začaly objevovat i v jiných časopisech, včetně Record Collector, The Quietus, Decibel nebo Classic Rock Presents. O rok později se Dayalovi podařilo navázat spolupráci i s magazínem Metal Hammer, pro který následně napsal celou řadu titulních článků a příběhů slavných kapel.

V té době také vystudoval London College of Communication, obor fotografie s titulem bakalář, jako jeden z nejlepších v ročníku a dodnes fotí dokumentární, portrétní či propagační snímky pro četná média, kapely, jednotlivce nebo společnosti.

Povzbuzen úspěchy v oblasti žurnalistiky, založil Dayal v roce 2013 vydavatelství Cult Never Dies, specializované na black metalovou hudbu. Název je odvozen od jedné z jeho knih o black metalu, konkrétně od „Black Metal: The Cult Never Dies Vol. One“. V současnosti se vydavatelství, kromě knižní tvorby, zabývá též výrobou oficiálního merchandise pro black metalové kapely.

BIBLIOGRAFIE

Vyšlo u Feral House:

  • BLACK METAL: EVOLUTION OF THE CULT

Vyšlo u Cult Never Dies:

  • BLACK METAL: PRELUDE TO THE CULT
  • BLACK METAL: THE CULT NEVER DIES VOL. ONE
  • BLACK METAL: INTO THE ABYSS
  • CULT NEVER DIES: THE MEGA ZINE
  • OWLS, TROLLS & DEAD KINGS' SKULLS: THE ART OF DAVID THIÉRRÉE (spoluautor David Thiérrée)
  • ULTRA DAMAGED: DAMAGE INC. ZINE ANTHOLOGY 1985 • 2017 (spoluautor Maniac / ex. Mayhem)
  • ULTIMATE DARKNESS ZINE ANTHOLOGY 1995 • 2017
  • MORTIIS - SECRETS OF MY KINGDOM: RETURN TO DIMENSIONS UNKNOWN (spoluautor Mortiis)
  • NON SERVIAM: THE OFFICIAL STORY OF ROTTING CHRIST (spoluautor Sakis Tolis)

Enjoy a více zase příště! 

PŘEDOBJEDNÁVEJTE NA METALGATE E-SHOP: SPECIÁLNÍ EDICE | STANDARDNÍ EDICE