Tato ztělesněná esence temných hlubin Hádu se zformovala v roce 1988 v sestavě Necroabyssious (zpěv), Captain Death (bicí), John (kytara) a Jim Mutilator (tehdejší basák Rotting Christ), která o rok později nahrála, mezi fanoušky dnes zcela legendární, demo "Procreation of the Unaltered Evil". Na druhé demonahrávce "Genesis of Apocryphal Desire" z roku 1990 se ke kapele připojil ještě druhý kytarista Stavros, a na pozici bubeníka se objevil Themis Tolis z Rotting Christ.

Zlomem pro VARATHRON pak byly roky 1992 a 1993, kdy nejprve vzniklo kultovní splitko "Black Arts Lead to Everlasting Sins" s kolegy z Necromantia, na kterém VARATHRON poprvé jasně definovali své, v porovnání agresivnější, pojetí helénského black metalu, aby ho pak následně na svém debutu "His Majesty at the Swamp" rozvinuli v kombinaci s doom metalovými náznaky pro "bažinatější" vyznění.

Od té doby se diskografie VARATHRON utěšeně rozrůstala a kapela sama se ve své tvorbě nebála experimentovat. Ke svým kořenům se pak triumfálně vrátila v roce 2018 albem "Patriarchs of Evil", které, jak poznamenal Decibel Magazine, shrnulo zlatým písmem vše, co dělá helénský black metal helenským black metalem.

Nejaktuálnějším počinem je pak letos vydané sedmipalcové splitko "Duality of the Unholy Existence", na kterém VARATHRON konečně spojili síly se svými dlouholetými bratry ve zbrani Rotting Christ.

 

 

Kdo tedy holduje helénskému černému kovu, neměl by si návrat VARATHRON do ČR po čtyřech letech od Hellenic Darkness 2015 nechat ujít!